29/11/2020

Dren Nedir, Ne İşe Yarar, Neden Kullanılır?

ile admin

Cerrahi operasyondan sonra bir çok hastanın vücuduna bağlı bir şekilde bir süre yaşaması gereken DREN ile ilgili merak edilenleri cevaplamaya çalışacağız.

DREN NEDİR?

Dreni halk ağızıyla tanımlamak gerekirse cerrahi operasyon veya ameliyatlardan sonra vücutta birikebilecek iltihapların dışarı atılmasını sağlamak amacıyla operasyon bölgesine hortum aracılığı ile bağlanan tüp diyebiliriz.

Tıp dilinde tanımlayacak olursak bir makalede şu şekilde anlatılmış; “Cerrahide Hipokrat’tan beri kullanım alanı bulan drenler vücut boşluklarında veya insizyon hattında sıvı, kan veya hava gibi maddelerin birikmesini önler ve dışarı atılmasına olanak sağlar.

DREN NEDEN KULLANILIR?

Cerrahi operasyon sonrasında vücuttaki çeşitli dokularda ve göğüs boşluğu gibi kapalı alanlarda biriken kan, irin ve benzer diğer sıvıların vücuttan atılması için kullanılır. Böylelikle işlem yapılan bölgede iltihap gibi yeni bir sorun oluşması engellenmiş olur.

Drenler vücutta genelde 72 saat kadar kalmaktadır. Cerrahi operasyon sonrasında hasta bir süre bu dren ile yaşamaktadır. Dren tüpü doldukça hasta kendisi kolay bir şekilde boşaltabilir.

Konuyla alakalı bir diğer başlığımız olan “Ameliyat Sonrası Takılan Dren Çıkartılırken Canınız Acır Mı ?” yazımızı okumanızı öneririz.