17/12/2021

Acil Kargo İstemeyen Var mı?

ile admin

Günümüzde artık her şeyi oturduğumuz yerden sipariş etmeye alıştık. Eskiden belli başlı şeyler sipariş edilirken artık ekmeğe kadar internetten sipariş modası başladı. Her şey değişiyor ama değişmeyen tek şey “ACİL LAZIM KARGO HIZLI GELSİN” ibaresi oluyor.

ACİL LAZIM… HIZLI KARGO OLSUN… NE ZAMAN GELİR… HALA KARGOLANMAMIŞ…

Online alışveriş sitelerinin başı, sabırsız, dikkatsiz ve üşengeç müşterilerle belada diyebiliriz. Neden böyle dediğimi size açıkladığımda sizde hak verecek ve hatta bu müşteri grupları arasındaysanız belki bundan sonra daha dikkatli olacaksınız.

Öncelikle yazıyı okumadan önce online alışveriş ve kargo süreçlerinin temel işleyişi ile ilgili bir kaç bilgi vereyim.

  1. Bazı istisna siteler ve uygulamalar dışında internetten verdiğiniz siparişlerin aynı gün gelmesi çok mümkün olmaz. Çünkü bugün verdiğiniz bir siparişi bugün hazırlasa bile kargoya verdiğinde o en erken size yarın gelecektir. Kargo merkezleri o gün toplanan tüm siparişleri gece dağıtım noktalarından şehirlere yola çıkarırlar. Bu mantıkta aynı gün teslim almak çok mümkün değil. Bu duruma istisna olan durumlar ise kargo şirketleri yerine motorlu kurye, özel dağıtımcılar gibi seçenekleri kullanan firmalar olabilir. Oda büyükşehirlerden birinde yaşıyorsanız mümkün oluyor genelde. Mesela Amazon, Avansas gibi bazı firmalar sitelerinde belirttiği bazı illere aynı gün teslim imkanı sunuyorlar.
  2. Bir siparişin sabah 9 da kargo birimine teslim edilmesi ile akşam 6 da teslim edilmesi arasında bir fark yoktur. Çünkü kargo şubeleri akşam mesai bittikten sonra hepsini toplu olarak ana dağıtım merkezlerine gönderecektir.
  3. Kargo firmaları cumartesi günü yarım gün, pazar günü ise hiç çalışmıyor. Tabi buna resmi tatilleri de dahil edebiliriz. Bazı durumlarda istisnalar yapabiliyorlar ama genel durum bu şekildedir. Sipariş verirken kargoların çalışmadığı günleri dikkat alarak sipariş vermelisiniz. Her internet sitesi ortalama kargo sürelerini ilan eder. Bu süreler iş günü üzerinden hesaplanmalıdır.

ACİL LAZIM

Verdiğiniz bir siparişe acil lazım demeniz genelde süreyi hızlandırmayacaktır. Çünkü her site kendi kargo sürelerini belirtir ve aksi bir durum olmadığı sürece de bu sürenin dışına çıkmamak için çaba harcarlar.

Tamini kargo süresi 3 iş günü yazan bir firmaya sipariş verir vermek kargom ne zaman çıkar diye tacizde bulunmanız firmaya ekstra iş yükü oluşturmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Belirtilen 3 iş günü dolduktan sonra siparişiniz sormanız daha sağlıklı olacaktır.

Her aldığınız ürüne de acil lazım demek biraz saçma olabilir. Çünkü genelde acil lazım olan ürünler internetten değil en yakın satış noktalarından temin edilmelidir. Olası durumlara karşı internetten her zaman geç gelme ihtimalini unutmamak lazım.

HIZLI KARGO OLSUN

Bir siparişi verdikten sonra firmaya ulaşıp kargom hızlı olsun demek yersiz bir davranış olacaktır. Küçük çapta hizmet veren firmalar için belki bir tık işe yarayabilir ama büyük firmaların çoğunda otomasyonlar olduğu için siparişler geliş sıralarına göre sizlere gönderilmektedir.

SİPARİŞİM NE ZAMAN GELİR?

Sabırsız biriyseniz bir siteden sipariş vermeden önce mutlaka stok, tedarik ve kargo gönderim sürelerine göz atın. Eğer bu bilgiler yok ise müşteri hizmetlerine ulaşarak bu bilgiyi almayı deneyin.

Sipariş verdikten sonra kargom ne zaman gelir sorusuna cevap aramaya çalışmayın. Online satış sitelerinin hemen hepsinde kargo süreleri, stok durumları ve tedarik süreçleri ile ilgili yeterli bilgi mevcuttur.

Hele ki bu bilgileri okuduğunuz halde sipariş verdikten sonra sürekli müşteri hizmetlerini arayarak siparişim ne zaman gelir sorusunu sormanız sinir bozucu olacaktır.

HALA KARGOLANMAMIŞ

Verdiğiniz bir sipariş için saat başı firmayı arayıp hala kargolanmamış sorusu ile meşgul etmeyin. Siparişler akşam mesai bitimine kadar kargolara teslim edilmeye devam eder. Gün bittikten sonra kargonuz hala yola çıkmadı ise ertesi sabah mesai başlayınca kargonuzu sormanız daha sağlıklı olacaktır. Tabi burada belirtilen kargolama süresinin dolmuş olmasında da dikkat etmek lazım.

Tüm bu yazıyı e-ticaret firmasında yaşadığım tecrübelere göre yazdım. Sonuç olarak dikkatsiz, sabırsız ve sitede yazı okumaya üşenen müşterilerin yarattığı sorunlar diyebiliriz.

Siz siz olun bu kategoriye girmeyin 🙂