23/05/2018

2018 KYK Borç Faizlerini Sildirip İnternetten Yapılandırmak

ile admin

       

    Öncelikle herkese merhaba yazı sonunda aklınıza takılan olursa yorum yapıp bize sorabilirsiniz.

     Bir KYK zede olarak sizlere faydalı olabileceğini düşündüğüm bir yazı hazırladım. Biliyorsunuz KYK borçları zamanında ödenmedikçe sürekli üstüne faiz biniyor. Hatta bir süre sonra borçlar Vergi Dairelerine sevk ediliyor ve karşımıza vergi borcu olarak çıkıyor.Eminim bir çok arkadaş da benim gibi bu faizlerden ve borçtan kurtulmak için af bekliyordu. Seçim yaklaşırken ortaya çıkan borçlar silinecek söylentisi bizleri biraz heyecanlandırmış olsa da maalesef böyle bir karar çıkmadı. 7143 sayılı kanun ile sadece faizlerin silinmesi ve toplam 18 ay taksit olacak şekilde 2 ayda bir ödemeli 36 ay da ödeme kolaylığı çıkarıldı. Peki bu yapılandırmayı yapmak ve faizleri sildirmek için internetten nasıl başvurabiliriz ? İşte size adım adım sorunuzun cevabı.

KYK BORÇLARINI ADIM ADIM İNTERNETTEN YAPILANDIRMAK

İlk olarak bu işlemin bugüne kadar yapılmadığını bildirelim. Ama bugün (23 MAyıs 2018 ) tarihinde internet vergi dairesinden işlem için başvuru alınmaya başlandı. Başvuru yapabilmek için ” E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir.

  • Öncelikle Online İnternet Vergi Dairesi sitesine giriyoruz. Giriş İçin Tıklayınız.
  • Daha sonra sisteme giriş için sol taraftaki üye giriş panelini kullanıyoruz. Burada E-Devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Ya da yeni bir kullanıcı oluşturabilirsiniz.
  • Giriş yaptıktan sonra karşınıza vergi borçlarınızın olduğu bir ekran gelecek. Bu ekranın sol kısmında “7143 s. Kanun Kapsamındaki İşlemler” yazan yere tıklıyoruz.
  • Karşınıza “Başvuru Yap”“Başvurularım”“Vergi Dairesi Bazında Borç Bilgileri”  seçenekleri çıkacaktır.
  • Buradan başvuru yap diyerek online olarak kredi yapılandırması başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

DİKKAT *

Başvuru yaparken aşağıdaki gibi ödeme şekli kısmından istediğiniz ödeme yöntemini seçmeli ve sol kısımda görünen ” Ödeme Şekli Yazıyla” kısmına da seçtiğiniz yöntemi küçük harfle ve birleşik yazmalısınız.

 

Başvurumu yaptıktan 10 gün sonra sonuçlandırıldı. 2018 Eylül’de ödemeye başlayacağım ve 2 ayda bir ödeme olacak. Bir de peşin ödeme seçeneği sunulmuş onu kullanırsam çok daha uygun fiyata borçlardan kurtulacağım.