21/05/2018

Başkasına Ait Markayı Kullanmak

ile admin

 

Marka tescilleri hiç ummadığınız anda size para cezası yada hapis cezası olarak geri dönebilir. Sakın olmaz demeyin ! Bir iş için yada eğlencesine hobi olarak yaptığınız bir eylem başınıza iş açabilir. Bilindiği üzere her marka patenti alınarak tescillenmektedir. Tescillenen bir marka başkası tarafından kesinlikle kullanılamaz. Peki başkasına ait bir marka nasıl kullanılır ? Ya da kullanırsak sonuçları ne olur ?

Özellikle sosyal medyanın popüler olduğu son zamanlarda bu marka olayı sürekli sorunlar yaratmaktadır. Hiç ummadığınız bir kelimenin patenti alınmış olabilir. Ve siz fark etmezseniz bu marka sahibi sizinle uğraşabilir. Size dava açıp para yada hapis cezası almanıza neden olabilir.

Markaları bilmeden kullanan insanlara öncelikle uyarı yapılır. Uyarı dikkate alınmadığı takdirde mahkeme yoluyla cezai işlem uygulanır. Bu nedenle tarafınıza gelen her hangi bir marka ihlali bildiriminde anında gerekli işlemleri yaparak başınıza iş açılmasını önleyebilirsiniz.

KENDİ MARKAM BAŞKASININ ADINA

Bir başka örnekte şirketler içinde olabilir. Mesela bir şirket içinde şahsa tescillenmiş bir marka başka bir şahıs tarafından izinsiz kullanılamaz. Bunun kullanılması için markayı tescil ettiren kişinin yazılı dilekçe ile diğer kişiye izin vermiş olması lazım. Aksi takdirde marka sahibi dava açtığında tüm haklarını arayabilir.

Sonuç olarak özellikle bilinen büyük markaların isim haklarını kullanmayı denemeyin. Bir internet sitesi, bir facebook sayfası yada bir instagram hesabı bile sizin başınıza iş açabilir.