22/12/2021

Taziye Evine Ne Götürülür?

ile admin

SORU: Yakın zamanda vefat eden birinin ailesine baş sağlığına giderken ne götürmek gerekir? Doğru olan yada yanlış olan şeyler nelerdir?

Öncelikle bu sorunun cevabını yaptığımız bazı araştırmaların sonucuna göre vereceğimizi belirtmek isteriz. Yaptığımız araştırmalara göre yakın zamanda cenazesi olan bir eve giderken insanlar yıllardır gelen adetlere göre elleri boş gitmez. Bu durum farklı bölgelerde farklı şekilde yaşanmaktadır.

YEMEK, BÖREK GİBİ YİYECEKLER GÖTÜRMEK

Birisi öldüğünde eğer olay çok yeni ise en doğrusu cenaze evine yemek götürmek olacaktır. Cenazesi olan kişiler o an derin üzüntü yaşadıklarından ellerinden bir iş gelmesi beklenmez. Ayrıca üzüntü nedeniyle yemek yemeyi ihmal ederler. Bu nedenle cenaze evlerine yemek, börek, çörek tarzında yiyecekler götürmek en doğru hareket olacaktır.

Dinimizde de bunun yeri vardır Peygamberimiz (S.A.V.) bir yakını vefat eden kişiye yemek götürülmesini tavsiye etmiştir. Çünkü onların başına musibet geldi yemekle uğraşacak zamanları olmaz onlara destek verin amaçlı bir Emir verdi.

KÜP ŞEKER, YAĞ VE ÇAY GÖTÜRMEK

Özellikle Doğu ve İç Anadolu bölgesinde cenaze evlerine taziyeye giderken küp şeker, yağ ve çay götürme adetleri oldukça yaygındır. Burada da yine cenaze yakınlarının o an taziyeye gelen misafirlere çay ikram etmesi göz önünde bulundurularak destek olması için çay ve şeker götürülmektedir. İnsanların acılı günlerinde bir nebze onlara hem maddi hem manevi destek olmak asıl amaçtır.

Cenaze evine eliniz boş giderseniz kimse sizi ayıplamaz ama yine de küp şeker veya çay götürerek nazik bir davranış yapmış olursunuz.

Farklı adet ve görenekleri olanlar yorumda bizlerle paylaşabilir.