14/03/2022

Paranın Satın Alamayacağı 5 Şey

ile admin

Hepimiz zaman zaman bu tarz cümleleri hep duymuşuzdur. Para ile satın alamayacağız şeyler, paranız bunları almaya yetmez, para ile satın alınmayacak şeyler…

KİME GÖRE NEYE GÖRE?

Bu soruyu bazen bir bilmece gibi, bazen bir eğitimde, bazen bir iş toplantısında duyabilirsiniz. Biz bugün burada kişilik ile ilgili satın alınamayacak 5 şeye değineceğiz. Buda dolaylı yoldan tüm hayatı etkileyen bir nokta zaten. Yani kişilik ile ilgili satın alınmayacak bu 5 şeyi kendinize kazandırmayı başarırsanız; iş yerinde, hayatınızda, arkadaş ortamında, eğitim hayatınızda her yerde o beş şey size yardımcı olacaktır.

1 – GÖRGÜ

Evet birinci maddemiz GÖRGÜ!

Bir insan her şeyden önce görgülü bir birey olmalı. Zengin olabilirsiniz, iyi bir kariyeriniz olabilir, sizden altta gördüğünüz insanlar olabilir ama hiç bir zaman görgüsüzlük yapmamalısınız.

2 – AHLAK

Günümüzün en önemli değerlerinden birisidir AHLAK!

Ahlaksız kelimesinin size karşı telafi edildiğini düşünmek bile istemezsiniz sanırım. Elbette kimse istemez… Hayat felsefelerinizden birisi kesinlikle AHLAK olmalıdır. Ahlak para ile satın alınamaz. İlk olarak aileden gelir, sonrasında sizin insanlara olan saygınız ve karakterinize olan saygınız ile şekillenerek kazanılır.

3 – KARAKTER

İnsanların karakteri kısacası her şeyleridir…

İyi bir karaktere sahip olan insanın hayatı her anlamda olumlu olarak etkilenir. Karakter para ile kazanılmaz….

4 – GÜVEN

İnsanlara para vererek “bana güvenin” diyebilir misiniz?

Evet diyebilirsiniz ama sizi kimse ciddiye almaz… Çünkü sizin güvensiz olduğunuz için bunu para karşılığında yaptırmaya çalıştığınızı bilirler… Bu nedenle ilk 3 maddeye iyi bir şekilde uymalısınız ki insanların güvenini de kazanmalısınız…

5 – SAYGI DEĞERLİLİK

İnsanlardan saygı görmek istiyorsanız ilk 4 maddeyi eksiksiz olarak tamamlamanız gerekiyor. Zaten bu maddeleri tamamlayınca direkt olarak SAYGI gören bir birey olacaksınız.

Evet bu beş maddeyi kimse para ile satın alamaz. Aile, çevre ve kişinin kendi çizdiği yol ile şekillenir. Siz siz olun iyi bir hayatınız olmasını istiyorsanız; eğitiminiz, yaşınız, maddi durumunuz ne olursa olsun bu beş maddeden şaşmayın.

Sizin de eklemek istediğiniz maddeler var ise yorum olarak ekleyebilirsiniz.