19/12/2016

LYS Sınavları ve Sorumlu Olunan Dersler

ile admin

Eğitim sistemi ve sınavlar o kadar  fazla değişir oldu ki; artık takip etmek bile bir çeşit sınav haline geldi. Öğrenciler sınava hazırlanmadan önce sınav sistemine çalışıp onu öğrenerek işe başlar hale geldiler. 

 

Üniversite girişte sınavlar YGS ve LYS olarak iki genel aşamada gerçekleşmektedir. YGS yani Yüksek Öğretime Geçiş sınavı sistemin ilk adımıdır. Bu sınavda belirlenen barajı geçen adaylar ikinci adım olan LYS yani Lisans Yerleştirme Sınavına girerler.

LYS’DE 5 FARKLI SINAV

LYS sınavı LYS1, LYS2, LYS3, LYS4 ve LYS5 olmak üzere beş farklı sınavdan oluşmaktadır. Adaylar bu sınavlardan alanlarına ve tercih edecekleri bölümlere göre olanlara girerler. Farklı günlerde ve farklı zamanlarda yapılan sınavlarda ise şu derslerden sorumlu olunur.

LYS 1 SINAVI DERSLERİ

LYS 1 aynı zamanda Matematik Sınavı olarak adlandırılır. Adaylar bu sınavda Matematik ve Geometri derslerinden sınava tabi tutulurlar.

LYS 2 SINAVI DERSLERİ

LYS 2 sınavı Fen Bilimleri sınavıdır. Bu sınavda adaylara Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinden sorular sorulur. Adaylar LYS-1 ve LYS-2 sınavlarını tamamladıklarında sayısal sınavları tamamlamış olurlar.

LYS 3 SINAVI DERSLERİ

LYS 3 sınavında adaylar Edebiyat ve Coğrafya derslerinden sorumludurlar. Türk Dili ve Edebiyatı sorularının yanında Coğrafya 1 adında coğrafya soruları yer alır. Coğrafya dersi LYS 3 ve LYS 4 sınavlarında 2 farklı oturumda gerçekleştirilmektedir.

LYS 4 SINAVI DERSLERİ

LYS 4 Sosyal Bilimler sınavı serinin dördüncü sınavıdır. Bu sınavda Tarih, Coğrafya-2 ve Felsefe Gurubu ve Din Kültürü soruları yer alır. Felsefe Grubu derslerinin içinde; Felsefe, Sosyoloji, Psikoloj, ve Mantık dersleri yer alır.

LYS 5 SINAVI DERSLERİ

LYS 5 sınavı bir yabancı dil sınavıdır. Yabancı dil sınavında İngilizce, Fransızca ve Almanca dilleri yer alır.