08/10/2017

Demir Döküm Nitron Plus Kombi F10 Arızası Çözümü

ile admin

Yaklaşık 3 aydır kullanmakta olduğum Demir Döküm Nitron Plus serisi kombinin bu sabah çalışmadığını fark ettik. Çeşmeyi açtığımızda sıcak su akmıyordu ve petekler yanmıyordu. İlk başta sorunun nereden olduğunu anlamaya çalıştım. Daha sonra kombinin ekranını kontrol ettiğimde ekranda “F10” arıza kodunun yandığını fark ettim. Hemen arıza koduyla ilgili gerekli araştırmaları yaparak hatayı çözüme kavuşturdum. Benim gibi bu sorun ile karşılaşanlarda anlatacağım şekilde bu sorunu kolayca düzeltebilirler.

 

DEMİR DÖKÜM NİTRON PLUS F10 ARIZASI NASIL ÇÖZÜLÜR

İlk olarak bu hatanın sebebinden bahsedelim. Hatanın sebebi kombi de bulunan su basıncının düşmüş olmasıdır. Kombi ekranında sol üst köşede bir sayı ve yanında “BAR” ifadesinin yazılı olduğunu göreceksiniz. Bu sizin kombinizin su basıncı seviyesini göstermektedir. Bir kombinin düzgün çalışması için 1.5 Bar seviyelerinde su basıncı olması gerekiyor. Su basıncı düştüğünde F10 hatası alacaksınız ve kombi çalışmayacaktır.

Hatayı çözmek için kombimizin altında bulunan su musluğunu açarak kombimize su dolduruyoruz. Bu musluk aşağıda resimde gösterilmiştir. Ancak bazı kombilerde musluk sağ tarafta olmaktadır. Kombi altında bulunan musluğu çevirdiğinizde basıncın arttığını göreceksiniz. Basın 1.5 seviyelerine geldiğinde musluğu kapatarak kombinizi çalıştırabilirsiniz.

 

NOT: Bu sadece kendimizin yaptığı bir işlemdir. Bilgi sahibi değilseniz lütfen yetkili servislere danışın. Oluşabilecek sorunlardan sorumlu olmadığımızı bildirmek isteriz.