01/04/2018

Ankara Memlik Abalı Baba Türbesini Hakkında Bilmeniz Gerekenler

ile admin

Bugün sizlere Ankara Yenimahalle İlçesi Memlik Köy’ünde (Mahalle) bulunan bir türbeden bahsedeceğim. Türbe hakkında genel bilgiler. Türbeyi ziyaret sebepleri. Türbede yapılması gerekenler. Türbe sonrası yapılacaklar. Türbeye ulaşım gibi tüm sorularınızın cevabını vermeye çalışacağım.

MEMLİK ABALI BABA TÜRBESİNE NASIL GİDİLİR ?

Memlik’e ulaşım için özel arabanız yok ise otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Memlik’e EGO otobüsleri ile gitmek mümkündür. Ortalama olarak 1 saat de bir bölgeye otobüs vardır. Memlik otobüsünün hat numarası 226.  Otobüsler Yenimahalle Hastane metro durağından kalkıyor. Ankara’nın her yerinden Batıkent metrosuna binip Hastane durağında inip oradan da 226 numaralı EGO otobüsleri ile Memlik Türbesi’ne ulaşabilirsiniz.

MEMLİK ABALI BABA TÜRBESİNDE NE YAPILIR ?

Türbede eskiden anlatılanlara göre uyumanın faydalı olduğu söylenirdi. Ancak ben bu yazıyı yazarken (2018) artık türbede uyumak ve yatmak yasaktır tabelalarının asılı olduğunu söyleyebilirim. Türbeye giden insanlar önce namazlarını kılıp sonrada dualar ederek sureler okuyarak dertlerine derman aramaktadır. Türbeye derdi sıkıntısı olan, felç gibi fiziksel hastalıkları olanlar gelmektedir. Türbede Dualar edip çıkarken türbe görevlileri hastalığı olan kişiyi dualayarak ona bir perhiz listesi verir.

MEMLİK ABALI BABA TÜRBE ZİYARETİ SONRASI YAPILACAKLAR ?

Türbe ziyaretinizden sonra size bir toprak veriliyor. Bu toprağın bir su ile kaynatılıp suyunun 9 gün boyunca içilmesi isteniyor. Ayrıca bu 9 günlük sürede türbe ziyaretinde üstünüzde bulunan atletin hiç çıkarılmaması gerektiği belirtiliyor. 9 gün boyunca istediğinizi yemek içmekte yok. Sadece yufka, süt çorbası ve kendi yağında kavrulmuş et yiyeceğinizi söylüyorlar. Bu denilenleri yaptıktan sonra hastanın derdine derman bulması bekleniyor.

MEMLİK ABALI BABA TÜRBE ZİYARETİNDE ADAK KESİLİR Mİ ?

Türbe ziyaretiniz sonrasında bir hayvan kanı akıtmanın iyi olacağı belirtiliyor. Ama böyle bir zorunluluk olmadığını da belirtiyorlar.

 

NOT: Burada yazdıklarım 2018 Mart ayında şahsen yaşadıklarımdan esinlenerek anlatılmıştır.