10/12/2016

Yeni Ehliyetler Nasıl Alınacak ? Tüm Merak Edilenler

ile admin

Şu sıralar gündemde en çok konuşulan konulardan birisi de 2017 yılında verilmeye başlanacak yeni ehliyetler. Aslında bir süredir yeni sürücü belgesi alanlara yeni ehliyetler verilmeye başlandı. Ancak eski ehliyet sahipleri için yeni ehliyetlerin verilmesine yeni yeni başlanıyor.Şimdi sizin aklınıza takılan sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Eski Ehliyetler Ne Zamana Kadar Değiştirilmelidir ?

  • Eski ehliyet sahipleri ehliyetlerini 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren değiştirmeye başlayabilirler. Eski ehliyetler 31.12.2020 tarihine kadar yani 5 yıl daha geçerli olacaktır. Kısacası ehliyet değiştirmek için 5 yıl vaktiniz var.
    NOT: Bir ara sosyal medyada 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren ehliyet değiştireceklerin daha fazla rapor parası ödeyeceği şeklinde haberler çıkıt. Ancak bu haberler kesin bir dille yalanlandı. Böyle bir şey kesinlikle yoktur.

Yeni Ehliyet Almak İçin Sağlık Raporu Şart mı ?

  • Sürücü belgesi 31/12/2020 tarihine kadar geçerli olup, 01/01/2016 tarihinden itibaren 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgesi ile değiştirilme.

Yeni Ehliyeti Başka Birisi Teslim Alabilir mi ?

  • Hayır, sürücü belgesinin, sürücü belgesi müracaat formunda kimlik bilgileri belirtilen kişi tarafından teslim alınması gerekmektedir.

Ehliyet Yenileme Başvurusu Nasıl Yapılır ?

  • Gerekli bilgi ve belgeleri hazırladıktan sonra randevu sisteminden başvuru yaparak herhangi bir tarafik tescil kuruluşundan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Sürücü belgesi randevu sistemi üzerinden giriş yapabilmek için mutlaka bir e-mail adresinin ve cep telefonu numarasının bulunması gerekmektedir.
  • Formda istenen bilgiler eksik veya yanlış girildiğinde başvuru iptal edilecektir.

Sürücü Belgesi İçin Randevu Alma Adresi: https://surucurandevu.egm.gov.tr/basvuru/RandevuTalebiSave1.aspx