20/02/2023

Plakamı Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

ile admin

Benim başıma gelmez diyen biri olarak bir gün fark ettim ki arabamın ön plakası düşmüş. Yani kısacası plakam kayboldu. Hemen doğal olarak düşme ihtimali olan yerlere baktım ama plakamı bulamayınca internette plaka kaybolunca ne yapmak gerekiyor aramalarını yapmaya başladım.

ARABAMIN PLAKASI DÜŞMÜŞ, NE YAPMALI?

Aracınızın plakasının kaybolduğunu fark eder etmez genel rotanızı bir tur atmakta fayda var. Eğer seyir halinde iken düştü ise bulan birileri sizlerin görebileceği noktalara plakaları bırakabiliyor. Şanslı gününüzde iseniz plakanızı bulabilirsiniz.

Eğer plakanızı bulamadıysanız ekstra olarak şehirlerin trafikleri ile ilgili sosyal medya sayfalarına bir göz atamakta fayda olabilir. İnsanlar alışkanlık olarak bulduğu plakaları bu tarz sayfalar üzerinden ilan edebiliyor. Mesela Ankara Trafik sayfasında her ay onlarca bulunan plaka ilanını görebiliyoruz.

PLAKA KAYBOLUNCA YAPILMASI GEREKENLER

Kendi çabamızla yapılan işlemlerden sonra artık vakit kaybetmeden asıl yapılması gerekenlere geçme vakti. Plakanızdan bir iz yok ise ilk olarak hızlıca plakanızı kaybettiğinizi en yakın trafik şube müdürlüğüne bildirmeniz gerekiyor. Maalesef araç plakanız bilinçli olarak çalınmış ve aynı model olup suça karışacak bir araçta kullanılabilir. Bu durumda kendinizi zor durumda bırakmamak için hemen trafik şube müdürlüğüne giderek araç ruhsatınızla birlikte kayıp ilanı vermelisiniz.

Kayıp ilanının ardından trafik şube müdürlüğünden alacağınız belge ile notere giderek yeni plakanızın basılması için gerekli evrakları alabilirsiniz.

KAYBOLAN PLAKA YERİNE YENİSİNİ ALMAK

Daha önce araç alırken plaka değişikliği yapanlar noterden alınan kağıt ile plaka çıkarma tecrübesine sahiptirler. Ama daha önce hiç böyle bir işlem yapılmadı ise bulunduğunuz bölgede bulunan plaka basım atölyelerine noterden aldığınız kağıt ile giderek 20-30 dakika gibi bir sürede (Yoğunluğa göre değişebilir) yeni plakanızı bastırıp teslim alabilirsiniz.

Yeni plakanızı artık aracınıza takıp gönül rahatlığı ile yolculuk yapabilirsiniz.