19/02/2017

Ölenlere Pamuk Tıkanır mı? Nedir Bu Olay ?

ile admin

Halk arasında çoğu zaman mizah konusu olan “Ölüye Pamuk Tıkamak” olayı aslında tam da bilindiği gibi değildir. Peki gerçekten ölen insanların makat kısmına pamuk tıkanır mı ? Tıkanıyorsa bunun sebebi nedir ? İşte sorularınızın cevabı:

ÖLÜLERE PAMUK TIKANMAZ, YERLEŞTİRİLİR !

Halk arasında ölenlerin makat kısmına pamuk tıkanıyor bilgisi aslında doğru bir bilgi değildir. Evet bir pamuk olayı var ama bu düşünüldüğü gibi ölen şahsın makatına tıkanmaz. Yaptığımız araştırmalara göre ölen insana gusül abdesti aldırdıktan sonra abdestinin bozulmaması ve gömülene kadar temiz kalabilmesi için makat bölgesi çevresine pamuk yerleştirilir.

ÖLÜLERE PAMUK NEDEN YERLEŞTİRİLİR ?

Ölen insanların makat bölgelerine yerleştirilen pamuğun amacının temiz kalması olduğunu söylemiştik. Çünkü; ölen insanların organları çalışmayı bıraktığı için bir süre sonra sindirim sistemi de iflas edecektir. Bu durumdan dolayı mide de ve bağırsaklarda bulunan dışkılar dışarıya çıkacaktır. Buda ölü toprağa gömülmeden kötü görüntüye ve abdestinin bozulmasına neden olacaktır. İşte bu yüzden ölüler yıkandıktan sonra tedbir olarak vücudun bazı bölgelerine pamuk yerleştirilir.