07/04/2023

Facebook Sayfa Sahibini Değiştirme

ile admin

Özellikle işletmelerde sıkça yaşanılan bir sorun için size çözüm yolunu anlatacağım arkadaşlar. Bizimde şirket de bulunan bir Facebook sayfamızın sahibi başka bir işletme hesabı görünüyordu. Bu durum genelde hesabının yönetimini bir ajans vs. yerlere yaptıran yada birden fazla yerde hesap açıkken reklam veren hesapların başına geliyor.

FACEBOOK SAYFA SAHİBİ NASIL BAŞKA HESAP GÖRÜNÜYOR?

Facebook ve ona bağlı Instagram sayfalarında reklam verirken bir işletme hesabı oluşturulması gerekiyor. Bazen reklam verirken farkında olmadan başka bir ticaret hesabı açılabiliyor. Böyle durumlarda sayfada bir çok işlem kısıtlanıyor. Özellikle reklam verme konusunda büyük sorunlar yaşanıyor. Bu gibi durumlarda mutlaka sayfa sahipliğinin size ait olan bir işletme hesabına aktarılması gerekiyor. Peki bu sayfa sahipliği aktarma işlemi tam olarak nasıl yapılabilir?

FACEBOOK SAYFA SAHİPLİĞİ AKTARMA

Öncelikle sayfa sahipliğini hangi işletme hesabı üzerine alacaksınız bunu netleştirmeniz gerekiyor. Sonra ise asıl problem sayfanın hangi işletme hesabında olduğunu ve bu işletme hesabının hangi kişisel Facebook hesabına bağlı olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu bilgilere sahipseniz Facebook sayfa sahipliği değişikliği işlemini yapabilirsiniz.

  1. Öncelikle Business Facebook üzerinden sayfanın mevcut sahibinin olduğu işletme hesabı ile oturum açıyoruz.
  2. Burada ilgili işletme hesabı altında bulunan kişiler sekmesinden sahiplik aktarılacak Facebook hesabına bağlı mail adresini yazarak davet gönderiyoruz. Gönderdiğimiz davete tam yetki vermeyi ihmal etmeyelim.
  3. Daha sonra aktarımı alacağımız hesabın mail adresini açarak gelen yönetim isteğini kabul ediyoruz. Bu işlemden sonra her iki hesabında tam yetkili olduğunu teyit etmek çok önemli.
  4. Her iki hesapta sayfa yönetiminde tam yetkili ise artık son bir işlem kalıyor. Ana sayfa sahibi hesabına giderek sayfayı o hesaptan kaldırıyoruz ve otomatik olarak diğer hesaba sayfa sahipliği aktarılmış oluyor.
  5. Bu işlemi yapmadan her iki hesabında tam yetkili olduğundan emin olun yoksa sayfanıza tamamen erişimi kaybedebilirsiniz.

İşlemler bu kadar….. Aklınıza takılan soruları buraya yazarsanız cevap vermeye çalışacağım.

İşlem şahsen tarafımca denendi ve çalıştı.