20/01/2017

Askerliğe Engel Olan Durumlar

ile admin

Askerlik yaşı gelmiş insanların aklında deli sorular dönmeye başlar. Bu sorulardan en çok akla gelenleri ise; ” Askerlik yapmacak kişiler, askerliğe engel olan durumlar, kimler askerlik yapamaz, kimler çürük raporu alır, askerliğe engel hastalıklar, asker olamayacak kişiler” . Bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Askerliğe Engel Durumlar, Bu Kişiler Çürük Raporu Alır ve Askerlik Yapmaz

Boy Kilo Durumları

Askerlik yapacak birey için boy ve kilo dengeli olması zorunludur. Burada normalden çok zayıf ya da çok şişman bireyler askerliğe alınamaz. Boyun da aşırı olmaması şartı mevcuttur. Aşırı uzun olunması ya da çok kısa olunması askerliğin önündeki engeldir.

Ciddi Hastalıklar

Özellikle bulaşıcı ve ölümcül hastalık taşıyan bireyler askere alınmaz. (AIDS vb.) Ayrıca, kanser gibi, akciğer, böbrek, kalp gibi organlarda yetmezlik yaşanması gibi ciddi sağlık problemi yaşayan bireyler de askere alınmamaktadır.

Cinsel Sorunlar

Birey eşcinselse askere alınmamaktadır. Ancak burada, eşcinselliğin sağlık taraması ile kanıtlanmalıdır. Bununla birlikte, cinsiyetini değiştirmek isteyen ve bunun için çeşitli hormon tedavileri gören bireyler de askerliğe alınmaz.

Akıl Sağlığı

Bir bireyin askerlik görevini yerine getirmesi için akıl sağlığının yerinde olması gerekmektedir. Birtakım psikolojik rahatsızlığı olan bireyler de askere alınmaz.

Fiziksel Durumlar

Gözleri hiç görmeyen yada az gören, vücudunda herhangi bir engeli olan, silah kullanamaya engel olacak rahatsızlıkları olan, aşırı derecede yürüyüşünde sorun olan düz tabanlı kişiler.

 

Sonuç olarak asker olmanız için girdiğiniz sağlık taramasında doktorlar askerliğe elverişli değildir raporunu vermediği sürece her türlü askerlik yaparsınız.